Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. 

Do wszystkich szkół podstawowych w Polsce (wg Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN, stan na 31.03.2019) sieć sklepów Biedronka wysłała bezpłatne zestawy książek „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które pomagają zachęcić uczniów do codziennego czytania. W tym roku materiały dydaktyczne były wzbogacone o wątki dotyczące edukacji ekologiczne, które pomogą rozwijać świadomość ekologiczną wśród dzieci.

Nauczyciele klas I-III, po rejestracji na stronie pobrali scenariusze lekcji, stworzone przez doświadczonych metodyków i praktyków edukacji wczesnoszkolnej, które zawierały pomysły na urozmaicenie zajęć nauki czytania zgodnie z podstawą programową oraz elementy edukacji ekologicznej.

W pakiecie znajdowały się także scenariusz uroczystości szkolnej z okazji Dnia Głośnego Czytania, który został zorganizowany w naszej szkole 30 października 2019 r.  Gośćmi specjalnymi, którzy głośno odczytali dzieciom i uczniom wybrane bajeczki byli: Pani Barbara Bartuś – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Laszczyny, Pani Joanna Czerwonka –  Zastępca Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Laszczyny, Pani Alicja Trojnar – Radna Wsi Laszczyny oraz Pan Dariusz Lizak – Sołtys Wsi Laszczyny.

Centralnym elementem dekoracji konkursowej było  Magiczne Drzewo Słodziaków  zinterpretowane przez wyobraźnię dzieci, tworzone podczas zajęć świetlicowych. Składało się ono z dużego drzewa wykonanego z papieru oraz gazet zwiniętych w rurki, które wykorzystano do stworzenia korony, w której ukryły się przeróżne słodziaki. Po obydwóch stronach stanęły dwa mniejsze drzewa, których korony zostały wykonane z denek plastikowych butelek oraz nakrętek, których zbiórkę od dawien dawna prowadzimy w szkole.

Poprzez organizację Dnia Głośnego Czytania wzięliśmy udział w konkursie , w którym organizatorzy nagrodzą zwycięskie szkoły w formie dofinansowania na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości po 3 000 złotych dla najlepszych 15 szkół. Dodatkowo aż 500 klas otrzyma wyróżnienia i wyjątkowe nagrody dla uczniów. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 13.12.2019 roku. Mamy nadzieję, że znajdziemy się w tym gronie. Organizatorzy chcieli również dodatkowo podkreślić istotność edukacji ekologicznej w nauczaniu wczesnoszkolnym wierząc, że pierwsze lata nauki w szkole mają decydujący wpływ na postawę uczniów wobec środowiska naturalnego.

Aktualności, Rok 2019/2020