Światowy Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Garść misiowych faktów

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie dzieci i rodzice.

25 listopada uczcijmy Światowy Dzień Pluszowego Misia!

Nieważne czy świętowanie będzie polegało na ciepłym wspomnieniu ukochanego w dzieciństwie pluszaka, czy na wielkim misiowym przyjęciu, w którym udział wezmą dzieci, rodzice i wszystkie zabawki.
STO LAT MISIU!

Read More

MegaMisja

          Dzisiejsze zajęcia dotyczyły tematyki świata fikcji i świata rzeczywistego. Podczas pierwszego zadania podzieliliśmy osoby i postacie na realne i fikcyjne. Następnie uczniowie klasy II przeszli do rysowania wymyślonej przez siebie postaci i wymieniali jakie wyjątkowe cechy. W kolejnej części narysowali siebie i opowiedzieli o swoich supermocach.
          Zajęcia te odbyły się w nieco okrojonym składzie, ale jak zawsze przebiegły w miłej atmosferze. Drugaki stanęli na wysokości zadania i z zapałem wykonywali polecenia.

Read More

Aktualności, Rok 2020/2021

Nauka zdalna dla klas I-III od 9 listopada 2020 r.

Szanowni rodzice i drodzy uczniowie!

Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Tym samym, do 29 listopada br. MEN przedłuża zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian,tzn w godzinach uchwalonych i zapisanych w Statucie Szkoły.

Oznacza to, że uczniowie i słuchacze wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym szkół dla dorosłych, a także słuchacze i uczestnicy form pozaszkolnych prowadzonych przez placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego – do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.

Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.

Od 9 listopada oddział przedszkolny pracuje w godzinach 8.00-13.00. Opieka jest sprawowana od godziny 7.00. Dzieci kończą zajęcia o godz. 13.00. Opieki świetlicowej nie ma.

Z powodu nieobecności Pani Beaty Kusy w grupie starszej zajęcia i opiekę sprawować będą nauczyciele innych edukacji.

Uczniowie klas I-III będą uczyć się „zdalnie”, tzn. w wyznaczonych dniach i godzinach odbywać się będą zajęcia on line, natomiast część zadań nauczyciele będą zadawać uczniom do samodzielnej pracy. Uczniowie będą musieli wysłać zdjęcia wykonanych zadań do nauczyciela w umówiony sposób. 

Proponujemy aby rodzice pobrali program ZOOM, który ułatwi nam łączenie się z uczniami i przekazali swoje adresy e-mail do wychowawców celem przesłania stosownych linków do zajęć.

Szkoła ma na stanie 4 laptopy, które zostaną wypożyczone dzieciom z rodzin wielodzietnych, z niepełnosprawnościami lub innym,  w zależności od zapotrzebowania do nauki zdalnej. Niestety szkoła nie posiada więcej sprzętu do wypożyczenia. Rodzice przy odbiorze sprzętu muszą podpisać umowę użyczenia.

Pierwszy tydzień nauki zdalnej będzie tygodniem organizacyjnym więc prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

Ponadto 11 listopada jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczym dla wszystkich.

Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia, Wioleta Wróbel – dyrektor.

 

 

Aktualności, Rok 2020/2021

Mega Misja

            Dobra komunikacja z innymi jest bardzo ważna. Warto więc wiedzieć na jej temat jak najwięcej. Umieć zwracać się kulturalnie do innych to oczywiście podstawa; ale jak się porozumieć, gdy do dyspozycji ma się jedynie gesty, obrazy i dźwięki?
            Uczniowie klasy II mieli okazję to sprawdzić, podchodząc do różnych wyzwań na komunikacyjnej linii. Z łatwością rozpoznawali komunikaty formalne i nieformalne. Najbardziej przypadła im do gustu zabawa w kalambury. Dzięki niej utrwalili sobie sposoby komunikowania za pomocą obrazów i gestów. Równie mocno spodobała im się zabawa w komunikowanie za pomocą dźwięków, którą chcieli powtarzać wiele razy.
            Drugaki podczas zajęć dowiedzieli się, że komunikować można się nie tylko słowami, ale także gestem, obrazem czy dźwiękiem. Potrafią także odróżnić komunikaty formalne od nieformalnych.
Read More

Aktualności, Rok 2020/2021

#SzkołaPamięta

          Ministerstwo Edukacji  Narodowej zachęcało wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do udziału w akcji pod hasłem „Szkoła pamięta”, aby w dniach, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych, pamiętać  również o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej.

          Nasza szkoła także włączyła się w akcję „Szkoła pamięta”. Jej celem jest zorganizowanie czynności upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Jednym z działań jakie można było wykonać, było przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych. Klasa druga z zapałem zabrała się za przygotowania wspaniałych prac. Ich efekty są widoczne w poniższej galerii.
Read More

Aktualności, Rok 2020/2021

Gminny konkurs plastyczny „Barwy jesieni” rozstrzygnięty

Jak co roku przedszkolaki z naszej szkoły wzięły udział w gminnym konkursie plastycznym organizowanym przez Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym pod hasłem „Barwy jesieni”. Przedszkolaki i ich rodzice wykazali się swoimi zdolnościami z których powstały piękne prace plastyczne. Dzieci  z oddziału przedszkolnego w swoich pracach oddały nastrój przepięknej pory roku jaką jest jesień, charakteryzującą się piękną kolorystyką drzew oraz anomaliami pogodowymi.

Za piękne prace komisja nagrodziła wszystkie osoby biorące udział w konkursie dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz słodkim upominkiem.

Read More

Aktualności, Rok 2020/2021

„Spisowe rebusy” – konkurs dla szkół podstawowych rozstrzygnięty

W związku z trwającym  od 1.09 – 30.11.2020 r. Powszechnym Spisem Rolnym 2020, Urząd Statystyczny w Rzeszowie zaprosił uczniów szkół podstawowych z województwa podkarpackiego do udziału w konkursach w dwóch kategoriach:

I kategoria – „Spisowe rebusy” – klasy I-VI

II kategoria – „Podkarpacka wieś w obiektywie” – klasy VII-VIII

Nasi uczniowie wykazali się wspaniałą pomysłowością, za którą zostali nagrodzeni zajmując wysokie miejsca.

W kategorii I (uczniowie klas I – III), III miejsce zajął uczeń klasy II Patryk Mędroń, natomiast wyróżnienie otrzymała również uczennica klasy II Oliwia Ryfa.

Zwycięzcom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Aktualności, Rok 2020/2021

„Pierwsze abecadło” – wyprawka czytelnicza dla pierwszaka

Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych.

Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłym wrażliwości i dorobku twórczym, znana i ceniona także za granicą (m.in. nagrodzona kilkukrotnie najważniejszą nagrodą dla ilustratorów – BolognaRagazzi Award). Przygotowany przez nią metaforyczny alfabet ukazuje wielowymiarowość sztuki, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale też ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej.

Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów.

Małgorzata Swędrowska, pedagożka, trenerka Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, autorka koncepcji czytania wrażeniowego.

To już trzecia publikacja przygotowana przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i podobnie jak przy wcześniejszych publikacjach, skierowanych do niemowląt i przedszkolaków, w jej powstaniu pomagało nam grono wybitnych ekspertów literatury dziecięcej – literaturoznawców, pedagogów, promotorów i animatorów kultury wśród najmłodszych i ich rodziców. Nie zmieniły się również nasze najważniejsze cele – nieustannie chcemy rozbudzać w dzieciach miłość do czytania już od najmłodszych lat, zachęcać rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominać o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka, a także umożliwiać bezpłatny dostęp do mądrych i pięknie zaprojektowanych książek – z tekstami i ilustracjami najwybitniejszych polskich twórców.

Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Read More

Aktualności, Rok 2020/2021

MegaMisja – Akcja komunikacja

Podczas zajęć Akcja – komunikacja uczniowie klasy II dowiedzieli się jakie zasady obowiązują podczas komunikowania się przez telefon, SMS-y, maile. Z zainteresowaniem wsłuchiwali się w rozmowę Julki i Kuby. Drugaki podzieleni na dwie grupy błyskawicznie poradzili sobie z pierwszym zadaniem, podczas którego układali trzy wypowiedzi: do kolegi, nauczyciela oraz rodzica. W kolejnym ćwiczeniu za pomocą tabliczek z napisami TAK lub NIE odpowiadali, czy dana zasada ich dotyczy czy też nie. Przypomnieli sobie również, że nie należy nikogo obrażać ani używać brzydkich słów bez względu na to z kim się  komunikujemy. Niewątpliwie MegaMisja bardzo przypadła im do gustu. Z niecierpliwością wyczekują każdego kolejnego wyzwania z Julką i Kubą.
Read More

Aktualności

Pasowanie na ucznia

 Tradycją naszej szkoły jest to, że w Święto Edukacji Narodowej uczniowie klas pierwszych składają ślubowanie i zostają przyjęci do społeczności szkolnej.

Do tej uroczystości pierwszaki przygotowywały się od pierwszych dni września. Poznawały swoje prawa i obowiązki, zapoznali się z zasadami zachowania panującymi w szkole.

W tym wyjątkowym dniu pierwszaki  w strojach galowych wyglądali  bardzo uroczyście. Przejęci byli tym, że na sali obecni byli rodzice, dyrektor szkoły, uczniowie i nauczyciele. Wychowawczyni klasy pierwszej pani Bernadetta Stopyra wspólnie z uczniami przygotowali program artystyczny, w którym brali udział wszyscy pierwszoklasiści oraz grupa starszych koleżanek. Dzieci zaprezentowały swoje talenty, zdolności i tym samym wykazały się, że są gotowe stać się stuprocentowymi uczniami.

Ślubowanie było dużym przeżyciem dla wszystkich obecnych. Zakończyło się wręczeniem pamiątkowych dyplomów, wspólnym zdjęciem  i życzeniami od pani dyrektor  oraz starszych kolegów.

Dzień Edukacji Narodowej to doskonały moment, by docenić codzienne zaangażowanie nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Dzieci podziękowały za trud i okazane serce symbolicznym kwiatkiem  i piosenką. Tego dnia nie brakowało emocji i serdeczności.

Read More

Aktualności, Rok 2020/2021