Kampania Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców.
Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W dniu 7 listopada 2019 r. dzieci i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym programie poznając w ciekawy sposób zasady bezpieczeństwa oraz wartości i wzorce związane z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego.

  Read More

Aktualności, Rok 2019/2020

Szkolny konkurs pt. „Najpiękniejsza dynia Halloween” rozstrzygnięty!

Z okazji Święta Halloween uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie pt. ,,Najpiękniejsza dynia Halloween”. Celem konkursu było zapoznanie dzieci z kulturą i zwyczajami krajów anglosaskich. Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą pomysłowością oraz twórczością w rzeźbieniu dyni. Wykonane prace wzbudziły ogromny podziw wśród pozostałych uczniów, którzy na każdej przerwie podziwiali Halloween’owe dynie wystawione na szkolnym korytarzu.

Oto wyniki:

I miejsce: Papak Anna – klasa II

II miejsce: Konieczny Szymon, Papak Patryk – oddz. przedszkolny, Kiełbicka Kamila – kl. I

III miejsce: Stopyra Julia, Nykiel Wiktoria – klasa II, Walanus Liliana – oddz. przedszkolny

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz wspaniałe nagrody rzeczowe.

Wszystkim uczniom oraz ich rodzinom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pomysłów.

Read More

Aktualności, Rok 2019/2020

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA Z GANGIEM SŁODZIAKÓW I SPECJALNYMI GOŚĆMI

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. 

Do wszystkich szkół podstawowych w Polsce (wg Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN, stan na 31.03.2019) sieć sklepów Biedronka wysłała bezpłatne zestawy książek „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które pomagają zachęcić uczniów do codziennego czytania. W tym roku materiały dydaktyczne były wzbogacone o wątki dotyczące edukacji ekologiczne, które pomogą rozwijać świadomość ekologiczną wśród dzieci.

Nauczyciele klas I-III, po rejestracji na stronie pobrali scenariusze lekcji, stworzone przez doświadczonych metodyków i praktyków edukacji wczesnoszkolnej, które zawierały pomysły na urozmaicenie zajęć nauki czytania zgodnie z podstawą programową oraz elementy edukacji ekologicznej.

W pakiecie znajdowały się także scenariusz uroczystości szkolnej z okazji Dnia Głośnego Czytania, który został zorganizowany w naszej szkole 30 października 2019 r.  Gośćmi specjalnymi, którzy głośno odczytali dzieciom i uczniom wybrane bajeczki byli: Pani Barbara Bartuś – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Laszczyny, Pani Joanna Czerwonka –  Zastępca Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Laszczyny, Pani Alicja Trojnar – Radna Wsi Laszczyny oraz Pan Dariusz Lizak – Sołtys Wsi Laszczyny.

Centralnym elementem dekoracji konkursowej było  Magiczne Drzewo Słodziaków  zinterpretowane przez wyobraźnię dzieci, tworzone podczas zajęć świetlicowych. Składało się ono z dużego drzewa wykonanego z papieru oraz gazet zwiniętych w rurki, które wykorzystano do stworzenia korony, w której ukryły się przeróżne słodziaki. Po obydwóch stronach stanęły dwa mniejsze drzewa, których korony zostały wykonane z denek plastikowych butelek oraz nakrętek, których zbiórkę od dawien dawna prowadzimy w szkole.

Poprzez organizację Dnia Głośnego Czytania wzięliśmy udział w konkursie , w którym organizatorzy nagrodzą zwycięskie szkoły w formie dofinansowania na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości po 3 000 złotych dla najlepszych 15 szkół. Dodatkowo aż 500 klas otrzyma wyróżnienia i wyjątkowe nagrody dla uczniów. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 13.12.2019 roku. Mamy nadzieję, że znajdziemy się w tym gronie. Organizatorzy chcieli również dodatkowo podkreślić istotność edukacji ekologicznej w nauczaniu wczesnoszkolnym wierząc, że pierwsze lata nauki w szkole mają decydujący wpływ na postawę uczniów wobec środowiska naturalnego.

Read More

Aktualności, Rok 2019/2020

„Szkoła pamięta”

25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada dzieci i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji, której organizatorem było Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia związane ze wspomnieniem zarówno naszych bliskich, jak również tych którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej jak i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji. 

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.  

– Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności – podkreślił szef MEN. 

Read More

Aktualności, Rok 2019/2020

BICIE REKORDU W UDZIELANIU PIERWSZEJ POMOCY

16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października Fundacja Jurka Owsiaka Wielka Orkiestra świątecznej Pomocy organizuje rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób w całej Polsce.

Uczniowie całej naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy, która rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12.00.

Celem akcji jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”! 

Read More

Aktualności, Rok 2019/2020

„45 lat z kulturą ludową Zespołu Regionalnego GRODZISZCZOKI”

W tym roku mija 45 lat działalności artystycznej Zespołu Regionalnego „Grodziszczoki”. Aby uczcić ten jubileusz Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym ogłosił konkurs literacko-plastyczny ph. „45 lat z kulturą ludową Zespołu Regionalnego GRODZISZCZOKI”, do udziału w którym zapraszono dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z terenu gminy.

Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych:

I grupa – klasy I – IV szkoły podstawowej,

II grupa – klasy V – VIII szkoły podstawowej.

Celem konkursu było:

  • ukazanie dorobku artystycznego i działalności Zespołu Regionalnego „Grodziszczoki”,
  • promowanie w środowisku i najbliższym otoczeniu rodzimej tradycji i kultury ludowej,
  • pokazanie piękna i wartości tkwiących w folklorze Ziemi Grodziskiej,
  • doskonalenie własnych umiejętności warsztatowych w dziedzinie plastyki i języka polskiego.

Uczniowie klasy II i III aktywnie wzięli udział w tym konkursie i zajęli odpowiednio:

I miejsce

Papak Anna – kl. I

Duży Magdalena – kl. III

Klin Szymon – kl. III

II miejsce

Nykiel wiktoria – kl. II

Panek Wiktoria – kl. II

Usowski Piotr – kl. III

III miejsce

Czapla Wiktoria – kl. III

Wyróżnienia

Mędroń Eliasz – kl. II

Stopyra Julia – kl. II

Walanus Lena – kl. III

Read More

Aktualności, Rok 2019/2020

,,Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy” – uroczystość pasowania na ucznia klasy I

         Dzień 11 października 2019 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej klasy. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Laszczynach. Przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. 
         Od samego rana panowała świąteczna atmosfera – uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej. 
         Pierwszacy błysnęli talentem, znajomością przepisów ruchu drogowego oraz pięknie zaśpiewanymi piosenki. W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Później nastąpiła najważniejsza chwila – pasowanie na uczniów. Pani dyrektor, ogromnym ołówkiem, pasowała każde dziecko na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła pani dyrektor, dotykając  ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.   
          Następnie była chwila na pamiątkowe zdjęcia grupowe. Pełni wrażeń, w towarzystwie wzruszonych rodziców, udaliśmy się do klas gdzie nie obyło się bez słodkiej niespodzianki przygotowanej przez rodziców.
Read More

Aktualności, Rok 2019/2020

KONKURS BARWY JESIENI ROZSTRZYGNIĘTY

          Jak co roku dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w kolejnej edycji konkursu plastycznego pt. ,,Barwy Jesieni” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym. Dzieci  z oddziału przedszkolnego w swoich pracach oddały nastrój przepięknej pory roku jaką jest jesień, charakteryzującą się piękną kolorystyką drzew oraz anomaliami pogodowymi.
          9 października przedszkolaki udały się na rozstrzygnięcie konkursu w OK. Za piękne prace komisja nagrodziła wszystkich uczestników dyplomami oraz drobnymi nagrodami rzeczowymi oczywiście o tematyce jesiennej. Dzieci obejrzały również przedstawienie pt. „Chodź na słówko” w wykonaniu Grupy Teatralnej „BARATARIO” z MCK w Leżajsku.
          Po zakończonym spektaklu wszyscy uczestnicy mieli możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia ze wspaniałymi aktorami.

Read More

Aktualności, Rok 2019/2020

Zabawa w programowanie

          W związku z udziałem w projekcie „Programista z klasą” na przełomie miesiąca września i października odbyły się zajęcia z programowania prowadzone przez przydzielonego trenera z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.  W zajęciach wzięły udział uczniowie z klas I-III wraz z nauczycielami.

Scratch – co to takiego?

         Scratch to atrakcyjne narzędzie do nauki programowania, stworzony w celu nauczenia dzieci i młodzieży. Scratch  umożliwia tworzenie własnych interaktywnych historyjek, animacji, gier oraz muzyki za pomocą skryptów układanych z gotowych bloków. Tworząc postacie i tła w projekcie można korzystać z bogatej biblioteki, pobierać grafikę
z pliku oraz tworzyć własne zasoby i modyfikować je w prostym edytorze. Scratch nie tylko zapewnia mnóstwo dobrej zabawy, ale równocześnie uczy kreatywnego myślenia, precyzyjnego wyrażania swoich myśli, wyciągania wniosków oraz uczenia się na błędach. Kiedy dzieci kodują w Scratchu, nie tylko dobrze się bawią, ale także uczą się poszukiwania sposobów rozwiązania problemów i nabywają umiejętności myślenia algorytmicznego.
Read More

Rok 2019/2020

VIII Festiwal Techniki

Na czym polega programowanie? Jak skonstruowany jest łazik marsjański? Czy trudno zbudować drona? Co to są ozoboty? Jakie zjawiska zachodzą na niebie? Czym zajmuje się energetyka odnawialna? Jak działa silnik samochodu a jak samolotu? Jak pracują: grafik komputerowy, diagnosta samochodowy, mechanik i elektryk? Czego o świecie uczą matematyka, fizyka i chemia?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali uczestnicy Festiwalu Techniki, który odbył się w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsk. Ideą zorganizowanego już po raz ósmy Festiwalu jest rozbudzanie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowań naukowo – technicznych. I właśnie temu służyły przygotowane przez nauczycieli i uczniów ZST oraz zaproszonych gości (m.in. firm: MTU Aero Engines, Superior Industries) stoiska z pokazami i prezentacjami. Aby dotrzeć do małych odbiorców, przyjęto zasadę – uczyć przez zabawę. Dodatkowo został przygotowany szereg niespodzianek w postaci licznych konkursów, możliwości przejażdżki samochodem do nauki jazdy (oczywiście pod okiem doświadczonych instruktorów), skosztowania słodkości serwowanych przez uczniów klas technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Read More

Aktualności, Rok 2019/2020